ticarisite

E- Ticaret Sistemleri


Son yıllarda internet kullanımı oranlarının artışına paralel olarak insanların internet üzerinden sipariş ve alışveriş oranları da yüksek ivmeli bir artış göstermiştir. İnsanlar evlerinden çıkmadan aradıkları ürünlere veya hizmetlere ulaşabilir hale gelirken, firmalar da bu sayede gerçek şube açmanın yüksek maliyetlerinden kurtulmaktadır.

eticaertE-Ticaret, E-Şube ve E-Sipariş sistemleri ana kategori olarak E-Ticaret başlığında toplansa da aslında tamamen birbirinden farklı şekilde ele alınması gereken konulardır.

E-Ticaret
Tamamen internet üzerinden hizmet veya ürün satışına odaklanan firmalar için kullanılan bir tabir olup, tüm müşteri kitlesini de internet üzerinden oluşturmaktadır. Somut bir showroom’u olmaması bu yapının kendine has bazı özellikler barındırmasını gerektirir. Bu durumda güvenilirlik, şeffaflık gibi kavramlar diğer durumlardan çok daha fazla önem kazanmaktadır. Müşteriye bu ciddiyeti ve güveni hissettirebilmek için kesinlikle var olan ve/veya potansiyel müşteri kitlesine yönelik özel altyapılar planlanmalıdır. Bu durumdaki şirketlerin hazır(paket) e-ticaret yazılımlarına yönelmesi ve standart şablonlar kullanması müşteri üzerinde negatif etki yaparak algıda tamir edilmesi güç sorunlar doğurmakta olduğundan kesinlikle sektörünüze ve müşteri portföyünüze özel çalışmalar yapacak yazılım firmaları tercih edilmelidir.

E-Şube
Zaten marka değeri var olan bir firma için, müşterilerine her an ulaşmak, teknolojiyi yakalamak veya yeni müşteriler kazanmak için internet üzerinde bir şube açma işidir. Bu iş kesinlikle bir e-ticaret sitesi açma işi olarak görülmemeli, firmanın yeni bir yere yeni bir şube açması olarak değerlendirilmelidir. Bu yüzden firma kurumsal kimliğini, firmanın müşteri gözünde algısını birebir yansıtabilecek bir şube özenle tasarlanmalı ve müşteriye sunulmalıdır. “Ulaşımı en kolay şubeniz” olacak bu yapı varolan müşterilerinize olan satışı arttıracak, size lokasyon olarak ulaşmakta zorluk yaşayacak potansiye müşteri kitlesini size çekecektir.

E-Sipariş
Daha çok hızlı tüketim ürünlerinin satışı için kullanılan bu sistem müşterilerinizin size daha hızlı ve pratik şekilde ulaşması ve sipariş vermesini sağlamak içindir. Operasyonel olarak müşterilerinize telefonda tüm satış/ödeme seçeneklerinizi okumanız, aynı anda onlarca kişiye yanıt vermenizin pek mümkün olmadığını düşündüğümüzde bu sistemle tüm bu sorunların üstesinden gelmiş ve operasyonel maliyetlerinizi düşürmüş olursunuz. Bu sayede müşteri sadakati programı gibi özel kampanyalar ile de müşterilerinizin devamlılığını sağlamanız kolaylaşır. Rakiplerinizin cirolarının internet üzerinden olan satışları, diğer satışlarını geçerken teknolojiyi yakalamak bu sektörlerde çok önemli yer tutmaktadır.